6 кроків прийняття рішень

Фінанси і психологія

play_circle_outline   2 відео,  9хв. 16сек

6 кроків прийняття рішень

Те, як ми визначаємо проблему, буде впливати на те, як ми намагаємося вирішити проблему.

Кожний з різних способів, в який ми могли б визначити суть проблеми, може призвести до різних рішень.

Крім того, витрати на виконання рішення будуть сильно відрізнятись, залежно від того, як ми визначаємо саму проблему.

При прийнятті будь-якого рішення, дуже важливо починати з чіткого визначення проблеми.

Дізнайтесь більше

Прийняття рішень

Скрипт до відео

Шість кроків для ефективного прийняття рішень.

Крок 1: Чітко визначте проблему

Наприклад: що будете робити після закінчення середньої школи? Якщо ви вже закінчили школу, подумайте "що будете робити" після інституту, університету або навчальної програми? "

  • зустрічатися з новими людьми;
  • взагалі продовжувати свою освіту;
  • продовжувати освіту в окремій галузі;
  • збільшити досвід роботи;
  • визначати, які варіанти кар’єри доступні або приваблюють вас;
  • розважатися та насолоджуватися життям;
  • розпочинати кар’єру;
  • більше власної незалежності;
  • розвивати окремі навички/талант/хист;
  • підвищити впевненість у собі;
  • об’єднатися та долучитися до друзів;
  • розглянути, що важливо для батьків/вчителів;

Крок 2: Встановіть свої критерії (що важливо для вас)

Почніть із виявлення факторів, які вам найбільше важливі, якщо врахувати, що ви будете робити після закінчення середньої школи.

Багато критеріїв можуть бути важливими для прийняття цього рішення. Які з перелічених найважливіші для вас?

Можливо існують інші критерії, важливі для вас, які не перераховані тут?

Виберіть 3, 4 або 5 критеріїв, які є найбільш важливими для вас при прийнятті цього рішення.

Крок 3: Перерахуйте свої альтернативи

Далі розглянемо ваші варіанти та можливості. Що ви зможете зробити в наступному році?

Можливості включають в себе: університет; коледж; навчання; учнівство; отримати роботу; подорожі; рік, щоб зробити паузу; стажування; волонтерство; початок бізнесу; і так далі.

Виберіть 3 або 4 варіанти, які вас найбільше цікавлять.

Тепер у вас є перелік критеріїв - що важливо для вас при прийнятті цього рішення - і список можливих варіантів або альтернатив для розгляду. Тепер ваше завдання полягає у вирішенні того, який варіант найкраще підходить для вас.

Крок 4: Оцініть альтернативні варіанти, основані на ваших критеріях

Для цього визначте ваші п'ять найважливіші критерії зверху таблиці. (Зверніть увагу, що критерії і показані альтернативи це лише для ілюстрації. Використовуйте ті, які, на ваш погляд, важливі.)

Далі визначте чотири найбільш привабливі варіанти і відзначте кожен в одній із клітинок на лівій стороні таблиці. Знову ж таки, ці показані лише для ілюстрації. Використовуйте власні. Тепер прийшов час подумати і зробити вибір.

Розглянемо ваш перший варіант. Подумайте про це з точки зору визначених вами критеріїв - тобто, що важливо для вас? Розгляньте кожен критерій окремо.

Якщо є дійсно гарне співвідношення - це означає, що даний варіант цілком відповідає цьому критерію - поставте тоді +2.

Якщо це підходить, але лише трохи, оцініть як +1.

Якщо немає зв’язку, позитивного або негативного, поставте тоді 0.

Якщо є дещо поганий зміст, тобто це є дещо проти того, що ви вважаєте важливим – поставте тоді -1.

Якщо дійсно погано підходить, і це буде суперечити тому, що ви вважаєте важливим, поставте тоді -2.

Заповніть сітку для кожного з ваших варіантів, поставивши бал за кожним критерієм.

Після того, як ви виконали цю вправу, складіть загальний бал, призначений для кожного з ваших варіантів. Тепер ви, напевно, сподіваєтесь на те, що робота виконана - і ваше рішення зрозуміле. Можливо.

Але це може бути не так. Це процес, який допоможе вам прийняти вірне рішення. Це не обов'язково вкаже вам на те, яким має бути ваше остаточне рішення.

Чому так? Чому варіант, що має найвищий бал, не є вашим оптимальним вибором? Тому, що реального способу точно вимірювати інтенсивність почуттів усередині вас не існує ,тобто, наскільки сильно ви дійсно відчуваєте щось.

Про що ця вправа змушує вас думати, це про кожен варіант, що є важливим для вас. Ці цифри дадуть вам деякі ідеї щодо того, що здається вам правильним, а що ні.

Але, коли все сказано і зроблено, вам доведеться подивитися на кожен варіант і вирішити, наскільки сильно ви відчуваєте те чи інше.

Можливо, варіант із найвищим значенням може зменшитись до числа два з точки зору того, що ви дійсно хочете робити. Номер три може піднятися на гору.

Цей процес допомагає вам розглянути варіанти, порівнювати параметри, думати про важливі для вас речі і так далі. Це не робить для вас остаточного рішення. Ви повинні прийняти рішення.

І це нас переносить до кроку №5.

Крок 5: Прийміть ваше рішення

Після того, як виконали кроки від 1 до 4, час приймати рішення. Це крок, який люди часто хочуть відкласти або уникнути взагалі. Це може бути найважчий крок за всі попередні, тому що ми часто хочемо "знати точно".

Ми хочемо бути "правильними" – і прийняти рішення, яке ми знаємо є найкращим. Але, досить часто, цієї "правильної" відповіді там не буде. Вам доведеться прийняти рішення - і це може бути важким рішенням.

Але, якщо ви виконаєте ці кроки, вони повинні допомогти вам прийняти найкраще рішення з тих, що ви можете прийняти. Але є ще один крок.

Крок 6:Переглядайте рішення. При можливості набирайтесь досвіду

Коли зможете,то погляньте на минуле і спробуйте оцінити свої рішення. За необхідності, якщо можливо, змініть рішення на підставі того, чому ви вже навчилися або свого досвіду.

Звичайно, що деякі рішення не можна змінити. Якщо ви вирішили піти в університет, і ви це зробили, але це не спрацювало, ви розчаровані і бажаєте, зробити щось інше - добре, але тоді запишіть це собі на майбутнє.

Рішення,нажаль, вже було прийнято, і дія мала місце. Тепер ви маєте врахувати наслідки цього рішення, і той досвід, який отримали , з метою застосування при прийнятті майбутніх рішень.

Але,нажаль, ви вже використали наявний час, гроші та інші ресурси на відвідування університету. І вони вже не доступні для іншого вибору.

Перед прийняттям остаточного рішення одним із ключових факторів для роздумів є питання: "Яка ваша альтернативна вартість?"

Ваша альтернативна вартість - це наступна найкраща альтернатива або варіант, від якого ви відмовляєтеся при прийнятті цього рішення.

Яким має бути компроміс, який би ви зробили як сьогодні, так і можливо в майбутньому? Це є ключовою частиною будь-якого важливого рішення.

Якщо, перш ніж приймати рішення, ви зробите паузу, щоб розглянути свою альтернативну вартість і, якщо це здається вам прийнятним компромісом, тоді це може допомогти вам почувати себе більш впевнено, тому що ви приймаєте вірне рішення.

Інший момент, про який варто нагадати тут. Дослідження показали, що до прийняття рішення мислення про наше мислення є дуже важливим кроком у прийнятті вірного рішення.

Навіть на короткий час подумки розгляньте наступне:

  • чому я приймаю це рішення;
  • у чому я роблю компроміс;
  • чи це вимушене або необхідне рішення;
  • чи зможу я жити легко із цим рішенням далі;

Створіть свої власні ключові питання, щоб подумати, перш ніж приймати важливі рішення. Потім, коли прийшов час, витратьте одну хвилину, щоб поставити їх собі - і відповісти на них.

Отже:

  • Використовуйте цю систему крок за кроком для прийняття важливих рішень у житті;
  • Перед прийняттям рішень завжди враховуйте вашу альтернативну вартість, можливі компроміси та те,від чого ви відмовляєтеся (сьогодні та в майбутньому) ;
  • Подумайте про хід вашої думки поза вашими рішеннями. Поставте собі кілька ключових запитань, які допоможуть вам прийняти вірне рішення. А потім , перш ніж приймати рішення, дайте відповідь на них так щиро, як тільки ви можете.

Прийняття рішень є важливою життєвою навичкою. Переконайтеся, що ви робите все можливе, щоб прийняти найкраще рішення. Наслідки деяких рішень можуть тривати протягом усього життя.

Враховуйте наслідки помилкових рішеннь, і той досвід, який отримали , з метою застосування при прийнятті майбутніх рішень.

announcement  Уточнення

Будь-яке посилання на конкретну компанію, комерційний продукт, процес чи послугу не є і не передбачає схвалення або рекомендацію.

Ми робимо все можливе, щоб інформація на цих курсах була актуальною, але з часом нові матеріали, а також законодавчі та нормативні зміни можуть зробити цей матеріал неактуальним.

Якщо ви виявите неточну інформацію, зв'яжіться з нами.